Sipariş Formu

Ödeme Yapılacak Banka Bilgileri:
Alıcı: Teknovital Teknoloji Plastik Gıda Paz.Tic.Ltd.Şti.
IBAN NO: TR91 0006 7010 0000 0045 5916 61
Gizlilik Sözleşmesini Okudum ve Kabul Ediyorum.

Boyun Fıtığı

Boyun genellikle ihmal edilen bölgelerin başında gelir. Gerçekte boyun bir çok organ için bağlantı noktasıdır. Baş, omuzlar, kollar için bir kavşak görevi görür. Boyun, başın vücudun diğer kısımları ile bağlantısını sağlar. Omurilik, sinirler ve kan damalarını taşır. Bunun ötesinde boyun baş için bir destek işlevi görür. Büyük hareket kabiliyeti olması aynı zamanda darbelere ve zedelenmelere karşı açık olmasına yol açar. Bu yüzden ağrı nedeni olarak omurga içerisinde belden sonra ikinci sırayı alır. Bir çok omuz, kol ve baş ağrısının altında boyundaki kas ve diğer yapılardaki bozukluklar yatar. Bu yüzden boyna gereken önemin verilmesi gerekir.
 

Boyun Fıtığı / Boyunda Sinir Sıkışması

Boyun fıtığının nedenleri nelerdir?

 
Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere baskı yaparak hasara yol açabilirler. Yaşlı kişilerde disklerde ve eklemlerde yaşa bağlı değişiklikler de sinirlere baskıya neden olabilirler.
 
Gençlerde ise sinir hasarının en önemli nedeni boyun fıtığıdır. Fıtıklaşan disk sinire baskı yaparak ağrıya sebep olur. Bele olduğı gibi boyunda da fıtık olabilir. Omurları birbirinden ayıran diskler yarı eklem sayılırlar. Disk, ortasında jel kıvamında bir madde ve bunu çevreleyen yastıkçıklardan oluşur. Bu yastıkçıklardan daha dışta olanlar içtekilere göre serttirler. Yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalma durumlarında bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar. Dıştaki tabaka giderek incelir, ani yapılan ters bir hareket sonrasında yırtılır.
 
İçteki jel kıvamındaki madde bu yırtıklardan dışarı doğru kayarak, omurilikten çıkıp kola giderek o bölgelere hareket emri veren veya o bölgelerin duyusunu algılamayı sağlayan sinirlere baskı yapar. Böylece boyun-kol ağrısı ve o kolda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissedilir.
 

Boyun Fıtığı / Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

 
Boyun fıtığının başlıca belirtisi kola, boyna, göğse veya omuzlara yayılan ağrıdır. Parmaklarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon (eşgüdüm) kaybıdır.
 
Boyun fıtığı / sinir sıkışması, hangi seviyede (yani hangi omur düzeyinde) olduğuna bağlı olarak, ağrı ve güçsüzlük değişik bölgelerde hissedilir.
 
C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 Kökü) sıkışırsa boyun kökünde omuzlara ve üst kola yayılan ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.
C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 Kökü) sıkışırsa boyunda omza ve kürek kemiğinme doğrı yayılan ve kolun dış tarafına doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.
C6 ve C7 omurları arasındaki sinir (C7 Kökü) sıkışırsa boyundan ve omuzdan kolun yan yüzüne ve orta parmağa yayılan bir ağrı oluşur. Triseps kasında güçsüzlük, el sırtında ve orta parmakta uyuşma hissedilir.
Hastalar ellerini başlarının üstünde koyduklarında ağrı ve uyuşukluğun kaybolduğunu belirtebilirler. Çünkü bu durumda omurlar arasındaki açıklık arttığından sinir üzerindeki baskı azalır.
Boyun Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?
 
Tedavi hem sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltmaya hem de belirtileri hafifletmeye yöneliktir.
Böyle durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra öncelikle istirahat, daha sonra fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi; boyun traksiyonu (çekme), boyun hareketleri, egzersizler ve ağrıyı ortadan kaldırıcı diğer yöntemlerden oluşur.
Fizik tedavi yeterli gelmediğinde son zamanlarda gelişen tekniklerle bölgeye iğne (epidural steroid enjeksiyonu) veya katerer (epidural lizis) adı verilen ince sondalarla girilerek ilaç verilmesi düşünülür.
Yetmediği takdirde radyo frekans termokoagülasyon uygulanabilir.
Eğer sinir üzerindeki bası çok şiddetliyse, kas güçsüzlüğü ileri boyuttaysa, fıtıklaşan disk kısmını çıkarmak ya da sinirin omurgayı terk ettiği boşluğa genişletmek üzere cerrahi tedavi uygulanabilir.
Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın daha sonra hastanın düzenli olarak egzersizleri yapması ve boyun koruma prensiplerine uyması ağrının sık tekrarlanmasını önleyebilir.
Akıllı Boyun Diski Türkiye | Destek
boyundiski.com sitesinden destek almak için aşağıdaki alanları doldurunuz.


Güvenli Alışveriş